Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rok 2010
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Czw 24 Wrz, 2009   

WZ napisał/a:
Bitwa Warszawska, będzie w systemie bardzo zbliżonym do W-39, będe jedynie różnice wynikające ze skali i systemu dowodzenia. Jednak będzie to bardzo zblizona koncepcja.

Specyfika wojny 1920 roku wymaga więcej zmian. Chociażby przewaga ataku nad obroną.

Gość

AdamII napisał/a:
WZ napisał/a:
Wyprawa Kijowska to gra do jednej bramki ale już ofensywa rosyjska to już coś. Oczywiście bitwa nad Niemnem jest w sferze naszych zainteresowań. Ta ostatnia jest 'powierzchniowo" całkiem mała i może ją w taktyce zrobimy.

Powstanie gier do bitew z 1920 roku to moje marzenie.
Bitwa na Niemnem miała wielkie znaczenie. W jej orbicie były wojska na bardzo duzym obszarze, dużo większym niż np. między Grodnem i Lidą.

Dlatego też protestuję przeciw robieniu z bitwy nad Niemnem podrzędnej gierczyny wydanej w czasopismie, bez pudełka i z małą mapką.
Kto się z tym protestem zgadza niech się do niego dołączy :)
A kto się nie zgadza niech zacznie czytać stosowną literaturę.

Mapa powinna być od Suwałk do Brześcia.

Gość

Zulu von Auffenberg napisał/a:

I od Białegostoku do Mińska (na Białorusi).

Gość

AdamII napisał/a:
Zulu von Auffenberg napisał/a:

I od Białegostoku do Mińska (na Białorusi).

Dokładnie. Inaczej pokażemy tylko przepychankę grupy manewrowej przez Niemen, a nie pokażemy całości manewru - dlaczego np. nie miałoby być Bułhak-Bałachowicza hasającego po Polesiu?
Ostatnio zmieniony przez Gość Pon 28 Wrz, 2009, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

Wysłany: Pon 28 Wrz, 2009   

A przecież grupa Bałachowicza to sam klimacik. Ogólnie mówiąc grę należy obstalować do rozmiaru bitwy, a nie do istniejącego standardu jakikolwiek by nie był.
Ale jeśli WZ nie podejmuje dyskusji, to można przyjąć że nie traktuje tego tematu poważnie.

Wojciech Zalewski
Genera? (wydawca)

Drodzy panowie, a w szczególości Adamie II, prosiłbym byś nie wyciągał błędnych wniosków na podstawie własnych opinii. Bo na razie jest tak:
Podajesz tezę, sam ją dowodzisz, podajesz wynik i każdy kto ma inne zdanie jest Wielkim Złem :)
Zastosuj inne narzędzie i zmierz prosze w tej samej skali mapę - podaj mi prosze ile km na ile ma mapa do Bitwy Warszawskiej od Siedlec (dajmy na to) do Płocka i południkowo od Wieprza do granicy Prus. Następnie zmierz te same odległości w bitwie nad Niemnem. Ile wyszło ????
Na pewno obszar bitwy nad Niemnem jest mniejszy :)
No, ale ja tylko jestem autorem tej gry i wydawcą od tylko 20 lat - co ja się tam znam :)

Gość

Jeśli zasady gry podobne do W39, to wnioskuję jeden żeton = jeden pułk.
Uwzględniając tą proporcję i skalę map w W39 nie sądzę, że odpowiedni obszar zmieści się na małej mapce, chociaż przyznam, że nie wykonałem w tym celu żadnych obliczeń.
Bitwa nad Niemnem miała takie znaczenie, że należy się jej samodzielna gra w pudełku.
Co do bitwy warszawskiej, to uważam, że dla skali pułkowej powinna mieć dwie mapy. Mam takie mapy zaprojektowane, z siatką haksagonalną, mogę Ci je podrzucić.
Nie odpowidziałeś ani słowem na temat zasad oddających specyfikę wojny 1920, a wiem że powinno być ich co najmniej kilka. Bez nich robienie gry traci sens.

No i nie słyszałem o żadnej bitwie nad Niemcem, ani też nad Prusakiem :)

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009   

Oby tylko dyskusja w tym temacie nie nabrała podobnego klimatu:
http://www.taktykaistrate...opic.php?t=2980
w którym forumowicze fakt wydania/nie wydania tej czy innej gry będą uważać za skandal i kompromitację... :wink:

Gość

WZ napisał/a:

Zastosuj inne narzędzie i zmierz prosze w tej samej skali mapę - podaj mi prosze ile km na ile ma mapa do Bitwy Warszawskiej od Siedlec (dajmy na to) do Płocka i południkowo od Wieprza do granicy Prus. Następnie zmierz te same odległości w bitwie nad Niemnem. Ile wyszło ????
Na pewno obszar bitwy nad Niemnem jest mniejszy :)

Spojrzałem pobieznie na mapę. Różnica między długością geograficzną Mińska i Białegostoku jest dużo większa niż Siedlec i Płocka. Jesli chodzi o odległości północ-południe to są one porównywalne.
Wniosek z tego jest prosty: jeśli bitwa warszawska ma być na dużej mapie, a niemeńska na małej (połowę mniejsza) to nie da się w tej samej skali pokazać pełni bitwy niemeńskiej.
Ostatnio zmieniony przez Gość Wto 29 Wrz, 2009, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

Pozwoliłem sobie pomierzyć obszar bitwy nad Niemnem.

Po osi N-S od Sejn po Prużanę jest ok 200 km, po osi W-E od Sejn po Troki wychodzi 100 km.

Trzeba zatem postawić pytanie o skalę mapy.

Gość

Bartek napisał/a:
AdamII napisał/a:
Bitwa nad Niemnem miała takie znaczenie, że należy się jej samodzielna gra w pudełku.

Mylisz pojęcia. "Ważność" bitwy nie jest kategorią ekonomiczną.

Zgadzam się. Dla mnie ekonomia jest tutaj na ostatnim miejscu.

Gość

Bartek napisał/a:
AdamII napisał/a:

Dla Wydawnictwa jest to jedna z kluczowych kwestii - cytując klasyków: "w interesach nie ma sentymentów". No chyba że chce się wydawać gry metodą chałupniczą, w nakładzie 20 egzemplarzy..

Cytując klasyka z tego forum powiem, że liczy się jakość, nie ilość.

Jeśli chodzi o gry TiS, to biorąc pod uwagę wiele rzeczy (jakość map nie tylko merytoryczna ale i estetyczna), jakość przepisów, ciągłe błędy na żetonach, wydaje się, że solidny rzemieślnik jest zawsze lepszy od niedbałego fabrykanta.

Za cenę powiedzmy to sobie niezbyt niską.

Gość

Bartek napisał/a:
AdamII napisał/a:

Dla Wydawnictwa jest to jedna z kluczowych kwestii - cytując klasyków: "w interesach nie ma sentymentów". No chyba że chce się wydawać gry metodą chałupniczą, w nakładzie 20 egzemplarzy..

Ja wiem, że łatwiej jest wyprodukować "Malucha" niż Mercedesa.

Gość

AdamII napisał/a:
Bartek napisał/a:
AdamII napisał/a:

Ja wiem, że łatwiej jest wyprodukować "Malucha" niż Mercedesa.

Na pewno łatwiej jak Maybacha.
Maluch idzie przaśnie, tasmowo, Maybacha składamy na zamówienie.

Wojciech Zalewski
Genera? (wydawca)

Posty nie na temat zostaną wykasowane do godziny 12.00

Gość

Bartek napisał/a:
AdamII napisał/a:

No i strzeliłeś sobie w stopę bo WZ wiele razy zapewniał że wydaje gry z pasji, a nie dla pieniędzy.

Ponadto najpierw zarzucasz mi podejście ekonomiczne, a później piszesz, że ekonomia jest najwazniejsza.

Gość

Bartek napisał/a:
Nie strzeliłem sobie w stopę, bo na uprawianie HOBBY trzeba mieć pieniądze, a najwyraźniej nie wszyscy o tym pamiętają.

Zatem między twoimi opiniami, a tym co pisał nieraz WZ zachodzi "niejaka trawersacja faktów".

Wojciech Zalewski
Genera? (wydawca)

AdamII napisał/a:

Zatem między twoimi opiniami, a tym co pisał nieraz WZ zachodzi "niejaka trawersacja faktów".

Błagam myśl co piszesz, już zwracałem ci uwagę na "brak pomysłu" w pisaniu. po co tracisz czas na takie nic nie znaczące opinie.

Mardok
Chor??y

Bartku,

Trzymam Cię za słowo ;)

Gość

WZ napisał/a:
AdamII napisał/a:

Błagam myśl co piszesz, już zwracałem ci uwagę na "brak pomysłu" w pisaniu. po co tracisz czas na takie nic nie znaczące opinie.

Jesli wogóle odpowidasz, Ty albo Bartek na merytoryczne wpisy, to tak że zbaczacie z tematu. A potem macie pretensje o poziom rozmowy :shock:
Wystarczy przejrzeć ten wątek od początku zeby się o tym przekonać.
Ale nie martw się, ja nie bedę już więcej "przeszkadzał".

Odpowiedz do tematu