Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomysły na nowe gry z Września
Autor Wiadomość
dixie
St. sier?ant

Wysłany: Sob 04 Maj, 2019   

Mr.buchacha napisał/a:
Cytat:
Naprawdę? Po tylu latach pracy miałoby nie być dokończenia serii?? Został w sumie tylko Tomaszów i Lwów :cry:

można jeszcze zrobić przedmoście rumuńskie

Byt niemal tak samo wirtualny jak reduta bretońska.
Po lekturze jednej z książek wyd. Napoleon V na ten temat stwierdzam, że to nie ma sensu w wersji historycznej. OdB to jeden wielki b.... Można co najwyżej sp..adać na południe przed Sowietami.

rotmistrz
Szeregowy

Wysłany: Pon 06 Maj, 2019   

dixie napisał/a:
Mr.buchacha napisał/a:
Cytat:
Naprawdę? Po tylu latach pracy miałoby nie być dokończenia serii?? Został w sumie tylko Tomaszów i Lwów :cry:

można jeszcze zrobić przedmoście rumuńskie

Byt niemal tak samo wirtualny jak reduta bretońska.
Po lekturze jednej z książek wyd. Napoleon V na ten temat stwierdzam, że to nie ma sensu w wersji historycznej. OdB to jeden wielki b.... Można co najwyżej sp..adać na południe przed Sowietami.

A jednak przynajmniej sama mapa by się przydała żeby móc rozgrywać jakieś rozgrywki z cyklu historii alternatywnej. Walki w okolicach Lwowa też były dość ciekawe. Myślę, że dałoby się samą mapę okolic Lwowa i obszaru od Sanu do granicy z Rumunią zrobić w konwencji dodatku do jakiegoś TiSu.

Mr.buchacha
Kadet

Wysłany: Pon 06 Maj, 2019   

Ja bym zrobił jakąś grę. Dawno nie wyszło nic września. Zresztą nawet bym zrobił całą Polskę wschodnią. Może i by nie było do tego żadnych scenariuszy i jednostek, ale można by było zrobić bardziej rozbudowanego, jeśli chodzi o całokształt wojny obronnej 1939. Na wschodzie bowiem jest dużo przestrzeni i można by się wycofać tam i lać się z niemcami.

dixie
St. sier?ant

Wysłany: Śro 08 Maj, 2019   

O tzw. Ścianie Wschodniej i ja myślałem niemal dekadę temu, bo byłby to fajny podkład pod Plan Operacyjny "Wschód", a raczej to, co z niego się ostało do naszych czasów.
Zacząłem sobie nawet rzeźbić rejon Wilna jako luźnej kontynuacji Suwalszczyzny (historycznie podobnie czyli jednostronna gra w berka). Niestety, to wymaga więcej czasu przy kompie, niż mogę poświęcić :(
Co do całej "ściany", to już lepiej chyba wykorzystać system K-2. Mniejszy nakład pracy.

Komendant
Plutonowy

Wysłany: Pon 27 Maj, 2019   

Mapę do Lwowa zrobiłem, pokazałem też WZ ale nie wyraził większego zainteresowania.

Scenariusze można porobić jak ktoś byłby chętny. Jakieś żetony też sobie porobiłem

stanley
Porucznik

Świetna. Ilu chętnych trzeba znaleźć aby redakcja była zainteresowana. :mrgreen:

Mr.buchacha
Kadet

Ja jestem chętny.

Bormac
Sier?ant

Chętny jak najbardziej jestem.

Lwów miał być z tego co pamiętam dodatkiem do TiSu. :(

Komendant
Plutonowy

Modyfikacji do systemu zrobiłem więcej. Prowadzimy też rozgrywki testowe. Zapraszam to przejrzenia tutaj.

Legion
Szeregowy

Wysłany: Wto 11 Cze, 2019   

Przydała by się też mapa "Białystok" łącząca Suwalszczyznę, Mławę i Kock.

No i ewidentnie brakuje "Tomaszowa Lubelskiego" -chociaż ja bym raczej widział Tomaszów-Lwów w systemie WB-95.

Komendant
Plutonowy

Wysłany: Wto 11 Cze, 2019   

Taką mapę mam w planach i przygotówka już jest. Najpierw jednak wziąłem się za przedłużenie łączenia Suwalszczyzny i Mławy.

dixie
St. sier?ant

Wysłany: Sob 22 Cze, 2019   

Białystok byłby dobrym uzupełnieniem do historycznego scenariusza Suwalszczyzny, bo Sowieci weszli właśnie z tego kierunku.
Ale mam do Panów oficerów pytanie: Czy ktoś z Was orientował się ile kosztuje wydanie mapy i żetonów w drukarni cyfrowej? W świecie gier planszowych to obecnie normalna praktyka, że jeśłi pojawia się tzw. dodatek fanowski, to skrzykuje się grupę kilkudziesięciu (zazwyczaj) chętnych i leci druk. Ja na ten przykład dołączyłem do wydruku rasy Polan do gry Osadnicy:Narodziny Imperium, za trochę ponad 50 PLN.
Sam robię na własny użytek tłumaczenia i "retematy" gier euro/karcianek z przeznaczeniem na druk w małych drukarniach cyfrowych (niestety w przyszłości, bo mam w co grać a nie mam kiedy :( ).
Na druk w Wydawnictwie bym nie liczył, bo to inna skala kosztów i innych finansowo technologicznych dupereli. To brzmi jak wyświechtany frazes, ale niestety, to się nie opłaca. Dziwię się, że WZ ogłaszał czasem dodruk jakiejś gry przy zamówieniu ok. 100 egz.(a chyba bywało i mniej), bo to chyba ledwo domyka budżet jeśli wogóle.
Sorry, TiS, to nie Portal Games, Bard czy inny Egmont :/ Niestety.
Zachęcam do rozpoznania kierunku własnej "drogi wydawniczej" :P
Problemem mogą być żetony - takie jak w grach pudełkowych, bo te z magazynów to pikuś. Jak ktoś chce, może mieć i sztancowane. Kiedyś WZ pisał ile to kosztuje (albo mi mówił, dlatego coś kojarzę, nie pamiętam niestety szczegółów ;) ) Generalnie koszt sztancy dla wydruków niskoseryjnych zabija temat :(
Można kombinować z gilotynowaniem - tak się produkuje karty, ale nie wiem, czy na taką drobnicę jak żetony łatwo będzie znaleźć chętnego drukarza...

Caius Marius
St. sier?ant

Wysłany: Wto 25 Cze, 2019   

Na "Lwów" to i ja chętny :P

A może by zrobic coś na północnym ogonie, rejon Wileńszczyzny? I scenariusz powiedzmy "Wodzu, prowadź na Kowno!!!"? :)
Watykan z krzyżakiem.
Ale Jagiełło dziki,
co czcił jeszcze bożków,
600 lat temu
pogonił świętoszków.
(...)

Legion
Szeregowy

Wysłany: Wto 02 Lip, 2019   

Ja bym był najpierw za tym "Białymstokiem" i już widzę tam scenariusze: atak sowiecki, który szedł na Grodno i Suwałki, oraz historyczne walki z Niemcami i wycofanie resztek SGO "Narew", które zwiewały właśnie tamtędy na Hajnówkę by ostatecznie wziąć udział jeszcze w walkach aż pod Kockiem. Nowych żetonów było by pewnie kilka, bo samego Białegostoku broniła raptem równowartość ok. 3 batalionów piechoty plus załoga składnicy Hajnówka i może coś jeszcze trzeba by wydrukować. Tej mapy ewidentnie brakuje do domknięcia całości.

A "Wilno" to już w ogóle może być normalna gra pudełkowa bo mamy :scenariusz historyczny czyli krótką obronę miasta, scenariusz historyczny dowolny czyli Polacy robią wszystko by bronić miasta, scenariusz z jednostkami które zostały by tam dodatkowo po mobilizacji typu 35 DP czy Wileńska BK, scenariusz "Kryzys litewski" z 1938 i jeszcze można dodać scenariusz z Niemcami, którzy doszli by aż pod Wilno, z agresją litewską w 1939 r. i tak dalej. Aż dziwię, się że taka gra jeszcze do tej pory nie wyszła ;) No to ja już naliczyłem 6 możliwych scenariuszy ;)

TomEn
Kadet

Wysłany: Pon 08 Lip, 2019   

A może całe przedmoście rumuńskie z możliwością obrony tam i uzupełnieniami przychodzącymi przez granicę?

dixie
St. sier?ant

Wysłany: Pon 22 Lip, 2019   

... czyli totalny historical-fiction. W rzeczywistości przedmoście było jednym wielkim pi.......kiem wypełnionym jednostkami o nieetatowych stanach. Wątpię czy komuś poza kilkoma zapaleńcami chciało by się próbowaćto rozkminiać. Mnie od myślenia o uporządkowaniu jakiegoś startowego OdeB już boli głowa. Ogarnięcie danych do historycznego wjazdu sowietów na Suwalszczyznę (ostatnie wydanie), to był pikuś.
To już białostocczyzna ma o wiele więcej sensu. A nawet Wilno, choć wg. moich danych walk to tam prawie nie było w porównaniu z Grodnem mimo większego potencjału tego pierwszego....

Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

Co do Przedmościa to są dwie monografie, w oparciu o nie opracować OdB pewnie by się dało. Inna sprawa, że z wiadomych przyczyn (17 września) do walk nie doszło, czyli byłby to scenariusz alternatywny. Zawsze uważałem, że walki nie potrwałyby tam dłużej niż dosłownie kilka dni, to tylko kwestia ściągnięcia przez Niemców sił w ten daleki bardzo rejon. Jedna - dwie dywizje z etatową artylerią i byłoby pozamiatane, o ile dobrze pamiętam 57 DP była tuż, 5 DPanc. też nieopodal, więc... :roll:

dixie
St. sier?ant

Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

Monografię z wyd. Napoleon V nabyłem z radością, która topniała wraz z kolejnymi kartkami :( Stąd moja ocena, że to był pier....nik. Chaos przy tym był już rozwiniętą formą ładu.
A Niemcy mieli w tym czasie po prostu pauzę operacyjną (stąd optymizm w sztabie NW z 16.09).
Owszem, alternatywę ciekawie byłoby zobaczyć, ale czy da się jakoś oddać np. bajzel w dowodzeniu i brak koordynacji?
Już lepsze byłoby założenie, że faktycznie Niemcy stanęły, sowiety się nie ruszyły w przeciwieństwie do Zachodu (czyli wszystko odwrotnie w stosunku do rzeczywistości) :>, a my ruszyliśmy z ofensywą wiosenną (oj był taki scenariusz na mapach północnych :D ).

stanley
Porucznik

Wysłany: Śro 24 Lip, 2019   

Mając wschodnie rubieże Polski plus j. sowieckie i można sprawdzić ja zadziałała by obrona przed sowietami. :mrgreen:

dixie
St. sier?ant

Wysłany: Pon 29 Lip, 2019   

A to można łatwo sprawdzić na Suwalszczyźnie. Jeśli dlai radę z Grodnem, to tam gdzie takiej fortecy nie było tym bardziej. Pytanie tylko; ile czasu zostanie naszym na ucieczkę i dokąd.

Odpowiedz do tematu