To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Taktyka i Strategia - Forum

System 'Husaria' (Bitwy XVII wieku) - Kłuszyn 1610

Wojciech Zalewski - Śro 16 Paź, 2013
Temat postu: Kłuszyn 1610
Wybraliśmy Kłuszyn 1610 do wydania w roku 2014
Prosimy o pytania, uwagi, podpowiedzi

stanley - Czw 17 Paź, 2013

Popieram :oops:
Baron83 - Czw 17 Paź, 2013

Biorę w ciemno!
Magon - Czw 17 Paź, 2013

Takie tło zostanie? :mrgreen:
Wojciech Zalewski - Czw 17 Paź, 2013

A co w nim złego?
Magon - Czw 17 Paź, 2013

No nie wiem, takie zielone... Chyba, ze coś mi się źle wyświetla. Ale to pewnie rzecz gustu. Ważniejsze, jaki będzie sam system?

nalezy kliknąc na obrazek, otworzy się ładniejszy. Ale to i tak wersja RGB pomnijeszona do niskiej rozdzielczości. DLa mnie tu jest za żółta, ale w oryginale jest ok
Magon - Czw 17 Paź, 2013

No tak, żółtego też sporo :mrgreen:
A jaki system zostanie zastosowany w grze? Mam na myśli, czy to będzie coś w rodzaju "I go, you go", czy może jakieś inicjatywy, decydujące o kolejności ruchów, a może element losowy ustalający ruchy?

to są gry historyczne, losowość pozostawmy grom losowym.
Magon - Pią 18 Paź, 2013

Jasne, rozumiem, ze historyczne. Ujmę to inaczej. Chodziło mi o rolę przypadku. Coś, na przykład, w stylu ciągnięcia żetonów różnorodnej aktywacji. Ostatnio, takie rozwiązanie widziałem w "Case Yellow" z GMT.
Wojciech Zalewski - Pią 18 Paź, 2013

To może ja wyjaśnię moją wizję "ciągnięcia". Teoretycznie rzecz biorąc można wyciągnąć (dajmy na to w Ardenach), że II KPanc. SS się nie porusza. Czy to jest zgodne z: historią, logiką, sensem robienia gry?
Oczywiscie nie jest, ale jak kroś chce sobie grać niezgodnie z historią na zasadach losowych, to prosze bardzo. Ja staram sie tworzyc gry historyczne i odpowiednio opisywac losowość w granicach rozsądku i wydażeń możliwych w realiach ówczesnego pola bitwy w uwagach do gier.
A na koniec tylko dopowiem, że owe "aktywacje" mają tylko jeden cel - zmniejszenie liczy żetonów w grze, co niektórym sie podoba, bo nie obejmują całości, ale to też sprawa tych, którzy w to grają.

Magon - Pią 18 Paź, 2013

Zmniejszenie żetonów w grze? Chodzi chyba o zmniejszenie aktywnych żetonów w danej turze? :mrgreen:
Ja nie obstaję za jakimś konkretnym rozwiązaniem w grach wojennych. Jeśli akurat losowość ma, wdanej publikacji, jakieś uzasadnieni, to OK, nie wnikam w to. Spytałem jedynie o planowany sposób rozgrywania gry. O ile to nie tajemnica :razz:

Magon napisał/a:
Zmniejszenie żetonów w grze? Chodzi chyba o zmniejszenie aktywnych żetonów w danej turze? :mrgreen:

A zatem mniej żeotnów gra w danej turze?
czyli mniej jest ich w grze w danym momencie, a to że czasami nie ma ich wcale bo ktoś wylosował wszędzie pauzowanie, to tylko szczegół :)
Ta dyskusja była już prowadzona, nie ma najmniejszego sensu w nią brnąć, Każdy może jeździć takim samochodem jakim chce - wolny wybór.
Proponuje wrócić do tematu :)

Magon - Pią 18 Paź, 2013

Ponieważ temat dotyczył nowego systemu, dlatego też pozwoliłem sobie zapytać o jego mechanikę - sposób aktywacji jednostek, skalę itp

Skala to 50 husarzy za 1 PS, dalsze wojska sa pochodną tej wartości.
teren to 150-250 m, w zależności od bitwy
Systemu nie za bardzo jak mam opisać :)
bo musiałbym cały chyba wkleić,
Gra mieści się na 8 stronach, a jedynym "zagadnieniem" jest skuteczność RZECZYWISTA artylerii i wagomiary dział.

Magon - Pią 18 Paź, 2013

Nie wiem, ale te 200 metrów dla takiego systemu, to chyba nieco za mała skala? Może 1 heks=100m, to lepsze wyjście? No bo jeśli przyjmiemy 200 metrów dla jednego heksu, to szerokość pola bitwy pod takim dajmy na to Kłuszynem, wyniosłaby około 12 heksów - przynajmniej pomiędzy wsiami Woskriesieńska a Staraja Pirniewa. No a szerokość pola bitwy pod Kircholmem (wszak to ma być system) to jeszcze mniej - jakieś niecałe 2km. Hmmm, owszem, był także Wiedeń....
W każdym bądź razie uważam, ze jest to temat do zastanowienia się. Oczywiście to moja prywatna opinia i ostatnie słowo należy do wydawcy :razz:

Ten system, podobnie jak Śrdeniowiecze, które sprawdziło się doskonale, zadziala zarówno przy heksie 100 m, dla małych bitew, jak i przy 250 m. W takim przypadku zmienią się jedynie zasięgi armat, choć ten problem rozwiązuje się niejako sam, gdyż w wielu naszych bitwach ich nie było lub występowały 2 (słownie dwie - KŁUSZYN. Skuteczność broni palnej była nie większa niż 100 m, zatem zawsze tylko pole sąsiednie.
Problemy jakie stwarzał ten system to jakość wojk i wyrażenie tego na planszy, Jak ma uciec 30 000 Rosjan, gdy atakuje 6000 husarzy. I ten element będzie musiał być rozpatrywany indywidualnie dla każdej z bitew.
Jeżeli Kolega ma chęć wpsółpracować przy projekcie - chętnie, gdy go dokończę, skonsultuje wszystkie jego elementy.

Magon - Pią 18 Paź, 2013

Oj, autorytetem w tej dziedzinie to ja na pewno nie jestem i żadnego prof. przed nazwiskiem nie posiadam :mrgreen: , ale i mnie zależy, aby ten system zadziałał sprawnie. Wszak husaria to nasze dobro narodowe i swoista, polska wizytówka. O ile się nie mylę, to nie ma, na świecie, takiej gry, która odzwierciedlałaby w miarę poprawnie działania tej jazdy. Zwłaszcza, ze system byłby, jak sądzę, pewnego rodzaju monografią, obejmującą kilka bitew z udziałem skrzydlatych jeźdźców.
Nie wiem, w czym mógłbym być pomocny, ale jeśli Szanowny Wódz Naczelny uznałby, ze moja pomoc może się w czymś przydać, to byłbym zaszczycony :mrgreen:

Magon - Pią 18 Paź, 2013

Co do tej ucieczki... Może dobrze by było wprowadzić współczynnik jakiegoś morale czy, szerzej sprawę ujmując , jak to nazywają czasem w grach zachodnich, "cohesion"? Wartość ta ulegała by zmianie w czasie bitwy, w skutek różnych wydarzeń.
Z działami problemów nie będzie - jeśli chodzi o zasięg, to był on dość spory, chociaż nie miały takiej siły rażenia na małe odległości, jak w bitwach napoleońskich. Należy również pamiętać, przy okazji bitew ze Szwedami, tych późniejszych, o szwedzkich działach "skórzanych" i regimentowych, nie tworzących osobnych baterii.
Tak czy owak, słusznie Naczelny rzekł, należałoby się tym zająć indywidualnie, przy okazji każdej bitwy.

Wojciech Zalewski - Nie 20 Paź, 2013

To wstawię wersję ostateczną okładki i czekam na uwagi