Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielkie bitwy, które zmieniły świat
Autor Wiadomość
slowik
Major

Wysłany: Pon 18 Kwi, 2005   

uwazam ze jak by nie bylo olbrzym zza oceanu wjechal by do afryki (operacja Torch, czaili sie na front z niemcami od wiosny 1942...). Co do malty to uwazam ze po ofiarach na krecie troche odechcialo im sie operacji desantowych.

Jaka byla dysproporcja sil pod El-ALamein? uwazam ze jezeli co to mogli wczesniej wspomoc wlochow i wtedy byly najlepsze szanse.(jesien 1940)

Shogun
Sier?ant

Wysłany: Śro 20 Kwi, 2005   

O przypomniala mi sie bardzo istotna bitwa ktora wplynela bezwzglednie na uksztaltowanie koloni w Ameryce Pol. i co wiecej na jej wspolczesny ksztalt. Jak dla mnie mozna ja uwazac za jedna z najistotniejszych bitew w dziejach tego kontynentu. Chodzi mianowicie o Quebec 1759. Wielka Brytania definitywnie zaprzepascila swoja zbrojna interwencja plany francuców o wielkiej Noweuj Francji . Moze to nawet zle bo jak dla mnie francuzi byli znacznie lepszymi kolonizatorami niz brytole. Francuzi w kazdym razie po stoczonej nieopodal Quebecu(czyli stolicy Noej Francji) bitwie na Równinie Abrahama poniesli pozarzke po której nie sposób sie podniesc.

hospes
St. szeregowy

Wysłany: Śro 22 Cze, 2005   

Mam przed nosem książkę:"Wielkie bitwy historii" autorstwa Johna Macdonalda. Jego typy to:
-Kanny
-Hastings
-Arsuf
-Crecy
-Breitenfeld
-Naseby
-Boyne
-Blenheim
-Culloden
-Saratoga
-Austerlitz
-Waterloo
-Bałakława!!!
-Solferino
-Gettysburg
-Sedan
-Little Big Horn
-Omdurman!!!
-Colenso
-Port Artur
-Tannenberg
-Zatoka Suvla
-Somma
-Ebro
-El Alamein
-Kohima
-Arnhem
-Iwo Jima
-Wzgórza Hak
-Dien Bien Phu
Jako,że nie ma żadnej z udziałem Polaków radzę patrzyć przez palce:)NIe zgadzam się z nim w 60%
Pozdrawiam

MIH
Porucznik

Wysłany: Czw 23 Cze, 2005   

Jakto nie ma?!
A "Elba escadron" w 1 Regimencie Szwoleżerów-Lansjerów Starej Gwardii pod Waterloo ??

Swoją drogą to dziwne typy. I co tam robi little Big Horn?

hospes
St. szeregowy

Pod Arnhem też byli-I Brygada Spadochronowa Sosabowskiego.Myślałem raczej o bitwie, w której Polacy stanowili wiekszość...źle się wyraziłem :x

Shogun
Sier?ant

Ja również sie w kilku pónktach nie zgadzam bo jeżeli autor książki uważa że bitwa pod Arnhem miała jakięś przełomowe znaczni, a nie umieszcza w tym spisie Normandii 44' to chyba że poznał historie wojen. Ciekawe również że umieścił tam Naseby 1645. W sumie bitwa malutka i mało znana w swiecie wielkich wojen jak również przycimoina przez Marston Moor 1644, miała spore znaczeni w wojnie domowej w Anglii oraz przesądziła o lsie rojalistów.

MIH
Porucznik

Trochę sie uniosłem 8) :wink:
propozycje są trochę dziwne ale wystarczy spojrzeć na autora - anglosas.
W takim przypadku nie dziwi mnie nawet brak jednej bitwy która gdyby się zakończyła inaczej autor pisałby dziś "Wielkie bitwy historii które poniosły komunizm w świat" :|

Pyra
Porucznik

Wysłany: Nie 21 Sie, 2005   

Ja bym wytypował Wiedeń, Borodino, Austerlitz, Waterloo.

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Pon 31 Paź, 2005   

Takich kluczowych dla losów co najmniej Europy bitew jest sporo. Mój murowany typ to Bitwa Warszawska - gdyby wtedy nie zatrzymano czerwonoarmistów to kto wie co by się stało. I to nie jest przełomowa bitwa jednej wojny, ale także coś więcej. Myślę, że również Waterloo, oznaczające koniec epoki napoleońskiej, zaliczyc można do takich bitew.

Pyra
Porucznik

Wysłany: Wto 01 Lis, 2005   

Dorzuciłbym jeszcze lądowanie w Normandi i bitwy na jej plażach. Gdyby to nie nastąpiło losy świata napewno potoczyły by się inaczej.

Shogun
Sier?ant

Wysłany: Wto 01 Lis, 2005   

Murat napisał/a:
Ja bym wytypował Wiedeń, Borodino, Austerlitz, Waterloo.

Oj, Murat nie przesadzaj - aż 3 bitwy które wymieniłes są z okresy napoleońskiego. Dlaczego wszyscy uważają zę wciągutych swoich niespełna 20 lat panowania rozpieprzył do cna cały zioeski porżądek. Przeciez po 1815 Wszystko wróciło do normy czego największym dowodem jest restauracja monarchi (dziedzicznej!) we Francji.
NIkt natomiastn nie wymienia kleski Wielkiej Armady w 1588. Czy też Zajęcie konstantynopola przez Muzułmanów.

gen.Mopusław
Chor??y

Wysłany: Nie 06 Lis, 2005   

poitiers(czy jakos tak)co by było gdyby?juz dawno bysmy siedzieli w islamie :wink:

Aetius
Kapitan

Wysłany: Pon 07 Lis, 2005   

tak Poitiers byłem tam w zeszłym roku na wymianie ze szkoły.
ale czy ja wiem czy to aż takie ważne???skoro potem było kilka innych pote które mogłyby wygrać z saracenami.a poza tym potem nadzszedł czas krucjat to i tak oni wszyscy poszliby sobie precz.
jak dal mnie to ważną bitwą była walka o Stalingrad.rzec by można kluczowa na froncie wschodnim.kto wie co by było jakby hitler dał sobie spokój ze stalingradem i przegrupował stamtąd trochę wojsk na ine odcinki.a jeszcze ineczej mogłoby być jak by zdobyli stalingrad i dokopali ruskim...
(na moje oko to dobrze by się stało bo ruskich by wytłukli a potem USA oi reszta wkopaliby niemcom a my byśmy może wtedy więcej ziemi dostali a nie tylko to marne pomorze i śląsk w zamian za całe kresy wschodnie...)

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Wto 08 Lis, 2005   

Swoją droga ciekawe , jak by to wyglądało gdyby rzeczywiście zdobyli Stalingrad i "wytłukli ruskich" - Amerykanie i ich alianci nie mieliby chyba tak łatwo...

gen.Mopusław
Chor??y

Wysłany: Wto 08 Lis, 2005   

w koncu zostałby jeden front,kupa sprzetu,wojska ze wschodu wyladowałaby na zachodzie.wtedy niemiecka gospodarka szła juz pełna para.pomyslcie, 70% niemieckiego wojska było na wschodzie,mysle ze szanse na zachodzie stałyby sie wyrownane.

gdyby jeszcze wygrali lub utrzymali wojsak w afryce troche dłuzej,brytole mieliby problemy.

a potem atak przez hiszpanie?dobra przyhamuje troche :wink:

Memnon
Porucznik

Wysłany: Czw 08 Gru, 2005   

Moje typy i kilka uzasadnień:

Maraton, bez waleczności Ateńczyków zapewne upadłaby kolebka europejskiej cywilizacji
Zama, która zmieniła zasadniczo i ostatecznie układ sił w rejonie morza śródziemnego na korzyść Rzymu, który potem podbił sporą część Europy i wpłynął zasadniczo na rozwój naszej kultury
Jak zwykle mam kłopoty ze średniowieczem, więc może się nie będę wypowiadał.
Marengo i Hohenlinden, które umozliwiły Napoleonowi zbudowanie nowoczesnej armii i państwa, co zaowocowało podbojami i zaniesieniem ideałów rewolucji francuskiej do państw Europy, a to zkolei zmieniło zasadniczo ład na Kontynencie.
Warszawa 1920 czyli zatrzymanie pochodu bolszewików na zachód, co mogło się skończyć mało zabawnie.
Kursk i Stalingrad, to one zadecydowały o tym, że stalin zajął cały wschód Europy, a skutki tego odczówamy do dziś.
A teraz sorry, ale mam dyżór w pracy a przedtem wyspać się muszę :D

Pyra
Porucznik

Ja jeszcze dodam Stalingrad i Verdum

Emden
Podporucznik

Bitwa o Atlantyk x2
Wiele razy widział jak toną, nigdy jednak nie ulegały łatwo, nie rozlatywały się w efektowny sposób. Nie można ich znokautować jednym ciosem. Nie można im zadać ciosu łaski. Zawsze musiały być dobijane okrutnie... jak "Stirling"

Pyra
Porucznik

off topic....
w "Mówią wieki" jest ciekawy artykuł na temat bitwy pod Austerlizt

Memnon
Porucznik

Wysłany: Pią 09 Gru, 2005   

Murat napisał/a:
Ja jeszcze dodam Stalingrad i Verdum

Juz mówiłem o Stalingradzie, ale w kontekście ofensywy Mansteina pod Charkowem zawsze traktuję tę bitwę jako nierozerwalny zespół z Kurskiem. Ale dlaczego Verdun? Co zmieniła ta bitwa prócz tego, że na świecie było pół miliona istnień mniej?

Odpowiedz do tematu