Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Muzea Świata
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Genera? (wydawca)

Wysłany: Śro 21 Wrz, 2005   Muzea Świata

Witam
Zapewne wielu z nas podróżuje lub kiedyś zacznie podróżować
W tym temacie będziemy mogli dzielić się wiedza, gdzie warto a gdzie nie koniecznie powinniśmy wchodzić
Osobiście polecam następujące muzea:
Oosterbeek - koło Arnhem w Holandii
Bruksela (bardzo klimatyczne) Belgia
Muzeum Armii na Placu Inwalidów w Paryżu (ogromniaste)
Imperial War Museum (troszkę za nowoczesne) Londyn
gdyby były pytania postaram się odpowiedzieć

slowik
Major

Wysłany: Śro 21 Wrz, 2005   

Osobiscie polecam:
*)
Cytat:
Muzeum Armii na Placu Inwalidów w Paryżu (ogromniaste)

Chyba mam gdzies kilka zdjec ktore moge wstawic (niestety jakosc nienajlepsza bo nie wolno bylo z bylskiem, jak zawsze :( ). Naprawde wielkie, a i cena przystepna, nawet z niefrancuska i tez nieinternacjonalna legitymacja studencka byl ulgowy (jednak nie wiem czy to nie byl wyjatek).
Wystawa o II.WS miescila sie na 3 pietrach. Niestety tabliczki byly w jezyku wylacznie francuskim (chociaz jak sie wie, wiekszosc sie zna i bez nich). Byly rakiety V1 i V2, haubica amer. 105mm, 2 dziala ppanc (3,7cm i chyba jakas breda 47mm), kilka mozdzierzy i bardzo wiele broni strzeleckiej. Byly tez 2 lekkie czolgi franc.
Wystawe przyjemnie sie zwiedza takze osobom "nie w temacie" (zdanie mej dziewczyny :) )
Bardzo duzy dzial do XIX wieku (na 5 pietrach), niestety czas nie dal znalezc i zobacz dzialu o I.WS

*) Muzeum historii wojskowosci (Heeresgeshcichtliches Museum - Wien) we Wiedniu:
Muzeum znajduje sie w bylym Arsenale i ma interesujace dzialy marynarki i I.WS. Dzial II.WS jest raczej mniejszy ale ma kilka interesujacych eksponatow jak 88mm plot. czy tez samolot Fiesler Storch.
Jest takze "ogrod pancerny" otwarty chyba do konca pazdziernika gdzie jest kilkanascie czoglow i wozow pancernych, glownie z czasow po 2.WS
I tu mam kilka zdjec ktore chyba juz gdzies tutaj wstawialem, niedlugo znow tam ide wiec bedzie ich wiecej.
Do XIX. wieku jest przeznaczone jedno wieksze pietro. Jest tam troche broni i zbroi.

*) Neue Burg we Wiedniu:
To muzeum jest wylacznie dla milosnikow sredniowiecza - poczatkow XVII wieku. Okob duzej kolekcji najrozniejszej broni (normalnego uzytku jak i owej dla uroczystosci) jest takze duzy zbior zbroi rycerskich, bojowych i turniejowych. Narazie z powodow remontu jest zamkniete ok. 50% (dostepne jest 5 sal)powierzchni wystawowej dlatego radze jezeli co zawitac za rok lub dwa.
Dla zainteresowanych jest takze wystawa instrumentow muzycznych i wystawa o wykopaliskach w Efesos ;)

DN
Szeregowy

a jak ktoś byłby jakimś przypadkiem w okolicach Moskwy to polecam muzeum "pancerne" w Kubince

Piotr Wodtke
Kapitan

W Londynie warto także odwiedzić Nationaly Army Museum.
Co prawda tylko armia brytyjska ale za to właściwie od średniowiecza do nowoczesności. Nie ma wystaw plenerowych. Wszystko znajduje się w budynku obok centralnego szpitala wojskowego.

Bergman
Kapitan

A ja polecam australijskie :lol: muzeum czołgów w Puckapunyal :lol: :lol: , jakby ktos był to jedyna okazja pooglądać uastrlijskie czołgi i pancerki z drugiej wojny. Ciekawostką jest sam. panc Dingo, który nie ma nic wspólnego z tym uzytym na europejskim TDW.
http://www.armytankmuseum.com.au/i-intro.htm
tu mozna to poogladać wirtualnie :wink:
- Porucznik

Bismarck
Chor??y

Polecam Muzeum Varuzennych Sil w Moskwie! No bo gdzie można sobie jeszcze zrobić zdjęcie stojąć obok międzykontynentalego pocisku balistycznego typu SS-20 Satan:)))

Aetius
Kapitan

Bergman napisał/a:
A ja polecam australijskie :lol: muzeum czołgów w Puckapunyal :lol: :lol: , jakby ktos był to jedyna okazja pooglądać uastrlijskie czołgi i pancerki z drugiej wojny. Ciekawostką jest sam. panc Dingo, który nie ma nic wspólnego z tym uzytym na europejskim TDW.
http://www.armytankmuseum.com.au/i-intro.htm
tu mozna to poogladać wirtualnie :wink:

a gidzież to cię wywiało aż do australii ????!!!!
djacie spokój...
a tak nawiasem mówiąc to...

JA TEŻ TAM CHCĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!

:D

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

Caius Marius
St. sier?ant

A ja bym się bardzo chętnie wybrał do Kubinki i na Żukowski :)

No i jeszcze muzeum w Belgradzie, TKS bym sobie poogladał...

Ale na razie mizeria finansowa nie pozwala mi jechać w realu, tylko na ekranie mogę sobie popatrzeć :(

Shogun
Sier?ant

Z mojej strony to polecam podobnie jak przedmówcy Imperial War Museum. Byłem w tym roku w Lipcu(przeżyłęm zamach i prawie wsadzili mnie do wieźenia ale to szczegół :lol: 8) )Mielismy tylko godzinę na zwiedzanie i szkoda bo duzo ciekawych rzeczy a ja akurat sie zaczytałęm w konfliktach zbrojnych 2 połowy dwudziestego wieku - zwłaszcza mają naprawde doba prezentację Wojny w Wietnamie z ciekawym i o dośc klarownym przesłaniu, filmem. Kumpel nie zagłebiał sie tak jak ja i powiedizał, że zrobili czadową prezentację I WŚ, a mianowicie stworzyli realne, 1:1 okopy z całym klimatem i odgłosami walki. Szkaoda że nie widziałem, bo możan było sobie zrobić przyjemną wycieczkę :) .
Tyle o Wielkiej Brytanii

Z francuskich muzeów gorąco polecam museum lądowania w Normandii w mieście Baeux. Samo miasto łądnie odnowiono, a museum warto odwiedzić bo oprócz solidnej ekspozycji pojazdów(był "Priest" z dywizji maczka), mają genralnie wiele rybryk poswieconych wydarzeniom mającym miejsce poza Normandia( powstanie warszawskie).
Do tego jeszcze dodam muzeum ofensywy w Ardenach 1944/45, w Bastogne.

DN
Szeregowy

Caius Marius napisał/a:

jeden tks jest w kubince, jak to coś zobaczyłem to byłem przerażony, mała konserwa pokryta blachą o grubości takiej jak w tygrysie blachy nad gąsienicami, strach sie bać tym jeździć, mało miejsca na 2 małych ludzi, a miedzy nimi silnik(duży, ciepły, hałasuje i pewnie poparzyć sie można po dłuższej chwili działania)

Wojciech Zalewski
Genera? (wydawca)

Dwa TKSy były na Bzurze jeden nawet uczestniczył w attaku

Wojciech Zalewski
Genera? (wydawca)

Muzeum w Bastogne jest super ciekawe - tylko , że w nim wojna rozpoczęła się 3 września (patrz kalendarium) brrrr
Jak im mówiłem że to nieprawda, to patrzyli na mnie jak na faceta z somalilandu chorego na głowę

slowik
Major

oficjalny poczatek rozpoczecia II.wojny swiatowej nie jest taki jasny jak sie niektorym zdaje:
"Similarly, the exact date at which the war commenced differs between historians, with the most common date given as the German invasion of Poland on 1 September 1939, or the British and French declarations of war two days later. Other candidates for the starting date of the war include the entry of Hitler's armies to Prague in March 1939, the Japanese invasion of China on 7 July 1937 (the start of the Second Sino-Japanese War), or earlier yet the 1931 Japanese invasion of Manchuria, or the signing of the secret Hitler-Stalin Pact. "

http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II

Piotr Wodtke
Kapitan

Wysłany: Czw 22 Wrz, 2005   

WZ napisał/a:
Muzeum w Bastogne jest super ciekawe - tylko , że w nim wojna rozpoczęła się 3 września (patrz kalendarium) brrrr
Jak im mówiłem że to nieprawda, to patrzyli na mnie jak na faceta z somalilandu chorego na głowę

Trzeba się było oflagować albo coś. :shock: :shock:

Bergman
Kapitan

Wysłany: Czw 22 Wrz, 2005   

Jak ktoś nie może do Australii, to zapraszam do wojskowego muzeum w Ostrawie - broń pancerna z II ws, a w poblizu udostepnione do zwidezania linie bunkrów przy granicy polsko czeskiej.
Ciekawostka: Czesi sie w nich nie bronili w 38, za to musieli je zdobywac (czołgisci z brygady pancernej) w 45
- Porucznik

Zeka
Chor??y

Wysłany: Czw 13 Paź, 2005   

Caius Marius napisał/a:

Jak już będziesz w tych stronach, to odwiedź także Muzem Lotnictwa Jugosławii... Warto :)

Bergman
Kapitan

Wysłany: Czw 13 Paź, 2005   

TKS juz mozna było pooglądac w Polsce - jeden - na Bzurze i to był ten w gorszym stanie, przed renowacją (chociaż jeździł) i drugi na tArgach broni (cholera wyleciała mi nazwa :oops: ). Wkrótce bedzie mozna go oglądać w cytadeli na ekspozycji broni pancernej muzeum wojska polskiego
- Porucznik

Odpowiedz do tematu